ocelot argentyński
Leopardus geoffroyi

O Fundacji

Poznaj więcej informacji o naszej misji, planach i działaniach.

Nasza misja

Fundacja została założona z miłości do kotów i przekonania, że człowiek powinien wziąć odpowiedzialność za czynione przez siebie szkody. Świadomość o istnieniu tak wielu różnych najmniejszych gatunków dzikich kotów jest zatrważająco niska, dlatego dokładamy wszelkich starań, by wieść o potrzebie niesienia im pomocy trafiła do jak największej ilości ludzi. Wierzymy, że razem możemy zapobiec wyginięciu najrzadszych gatunków dzikich kotów.

Nasze działania koncentrują się głównie na najmniejszych gatunkach dzikich kotów  – chcemy, by więcej ludzi usłyszało o lamparciku marmurkowym czy kotku kusym, póki jeszcze mamy szansę na ich uratowanie. 

Naszym głównym zadaniem jest badanie i doskonalenie metod pozyskiwania komórek rozrodczych oraz gromadzenie materiału genetycznego. W dalszej perspektywie chcemy wykorzystać metody wspomaganego rozrodu do rozmnażania zagrożonych gatunków i zwiększenia liczby dzikich kotów.

Nie chcemy, by ryk lwa rozbrzmiewał tylko w głośnikach, by jaguarundi pokazywał swoje barwy tylko na zdjęciach, a niesamowite umiejętności serwali wskoczyły na zawsze do kart bajek dla dzieci. Walczymy ze skutkami ludzkiej próżności, bezmyślności i chciwości, by ochronić tych, którzy nie są w stanie przemówić ludzkim głosem we własnej obronie.

 

kot nubijski
Felis lybica

Kim jesteśmy

Nazywamy się Save Wild Cats Foundation i działamy na rzecz ochrony dzikich kotów. Fundacja została założona w 2019 roku z miłości do kotów i przekonania, że człowiek powinien wziąć odpowiedzialność za czynione przez siebie szkody.

Badamy sposoby na rozmnażanie kotowatych w celu ratowania ich genów przed degradacją. Rozpowszechniamy ciekawostki i zdjęcia różnych gatunków dzikich kotów, by pomóc im wyjść z cienia niewiedzy na światła reflektorów.

Chcemy zainteresować ludzi gatunkami, które nie są popularne i pokazać ich wyjątkowość. Nie jest nam też obce dbanie o środowisko i pomoc w zapewnianiu odpowiednich warunków życia kotom żyjącym w niewoli.

Nasze działania

Prace naukowo-badawcze mają na celu zbieranie informacji o najbardziej zagrożonych gatunkach kotów – planujemy stworzenie banku materiału genetycznego, który umożliwi zwiększenie populacji dzikich kotów w ich naturalnym środowisku.

Działania dydaktyczne polegające na szerzeniu wiedzy o zagrożonych gatunkach i o sposobach na ich ratowanie – naszym celem jest uświadomienie ludziom, że wymieranie gatunków to sprawa najwyższej wagi.

Współpraca z innymi organizacjami pozwala stworzyć sieć miłośników dzikich kotów, z którymi wspólnie działamy w celu ich ratowania – wspierając lokalne organizacje zapewniamy pomoc tam, gdzie potrzeba jej najbardziej.

Felinoterapia to nasz sposób, na pokazanie, że koty i ludzie mogą pomóc sobie nawzajem – terapia z kotem pozwala poprawić stan fizyczny i psychiczny człowieka, a my współpracując z wykwalifikowanymi ekspertami szerzymy wiedzę na temat medycznych zalet takiego leczenia.

Naszym głównym celem jest prowadzenie w przyszłości jak najbardziej efektywnego rozrodu z uwzględnieniem zaawansowanych technik wspomagających m.in. zapłodnienia in vitro, czy sztucznej inseminacji. Chcemy także badać proces zapłodnienia i utrzymania ciąży u kotowatych, by zwiększyć szanse na zwiększenie populacji zagrożonych gatunków.

Promujemy wykorzystanie nowoczesnych technologii w imię ochrony matki Ziemi, pokazując godne podziwu inicjatywy obrońców fauny i flory z całego globu. Chcemy skutecznie inspirować ludzi do dbania o przyrodę i pokazywać zalety życia w zgodzie z naturą.

Save Wild Cats Foundation finansuje budowę ośrodka ratunkowo-badawczego w Indonezji. Tworzymy miejsce, w którym koty ranne lub uratowane od przemytników będą mogły wieść zdrowe życie. Będziemy również prowadzić badania nad rozrodem i docelowo zwracać część młodych osobników do ich naturalnych środowisk.

WSPARCIE NAUKOWE

Rozród kotowatych jest wciąż rozwijającą się dziedziną i nie na wszystko jest gotowy schemat postępowania. Wiele aspektów wymaga dalszych badań i wymiany doświadczeń ze specjalistami tej dziedziny. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Medycyny Weterynaryjnej, działającym przy Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Mamy nadzieję, że razem uda nam się przyczynić do znaczącego postępu, który umożliwi powszechne zastosowanie technik wspomaganego rozrodu, by ocalić przed wyginięciem zagrożone gatunki kotowatych.

 

Zamierzamy również nawiązać kontakt z placówkami z całego świata, które mają już pewne sukcesy w rozrodzie dzikich kotów. Dzięki wymianie doświadczeń, chcemy szybciej uzyskać upragnione efekty.

Szukamy specjalistów z zakresu medycyny weterynaryjnej i biotechnologii, pasjonujących się rozrodem zwierząt, którzy będą gotowi wspomóc naszą misję i cele na miejscu, dzieląc się swoją wiedzą.

 

kot pustynny
Felis margarita
ocelot nadrzewny - margaj
Leopardus wiedii
lampart plamisty
Panthera pardus

jak możesz pomóc

Wesprzyj nas

Jeśli chcesz pomóc nam ocalić zagrożone gatunki kotów możesz wpłacić darowiznę. Sam ustal kwotę, którą wpłacisz w imię ochrony tych pięknych zwierząt. W ramach podziękowania za darowiznę minimum 10 zł otrzymasz od nas kod, uprawniający do pobrania jednej z setek tapet na komputer i telefon.

wesprzyj fundację