ocelot argentyński
Leopardus geoffroyi

O Fundacji

Poznaj więcej informacji o naszej misji, planach i działaniach.

Nasza misja

Motywem przewodnim powstania fundacji jest chęć ochrony bezbronnych, ginących gatunków dzikich kotów, które bez ingerencji człowieka nie miałyby żadnych problemów z przetrwaniem. Fascynują nas wszystkie dzikie koty, od wielkich tygrysów syberyjskich, po malutkie kotki rdzawe (zwane też rudymi).

Save Wild Cats Foundation nie dyskryminuje żadnych przedstawicieli kotowatych, niezależnie od ich wielkości czy urody. Uważamy za sprawę najwyższej wagi zwiększanie populacji dzikich gatunków kotowatych. Chcemy to osiągnąć poprzez szerzenie wiedzy o zagrożonych zwierzętach, których liczba stopniowo spada. Jednak naszym głównym zadaniem jest badanie i doskonalenie metod pozyskiwania komórek rozrodczych oraz gromadzenie materiału genetycznego. W tym celu nawiązaliśmy współpracę m.in. z Uniwersytetem im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wierzymy, że dzięki naszemu zaangażowaniu i wsparciu placówki naukowej uda nam się zrealizować przyjęte założenia. W dalszej perspektywie chcemy wykorzystać metody wspomaganego rozrodu do rozmnażania zagrożonych gatunków i zwiększenia liczby dzikich kotów.

Nie chcemy, by ryk lwa rozbrzmiewał tylko w głośnikach, by jaguarundi pokazywał swoje barwy tylko na zdjęciach, a niesamowite umiejętności serwali wskoczyły na zawsze do kart bajek dla dzieci. Walczymy ze skutkami ludzkiej próżności, bezmyślności i chciwości, by ochronić tych, którzy nie są w stanie przemówić ludzkim głosem we własnej obronie.

 

kot nubijski
Felis lybica

Kim jesteśmy

Nazywamy się Save Wild Cats Foundation i działamy na rzecz ochrony dzikich kotów. Nasza siedziba znajduje się przy ulicy Włocławskiej 161 w Toruniu. SWCF powstało w marcu 2019 roku z pasji i troski o los dzikich kotów.

Badamy sposoby na rozmnażanie kotowatych w celu ratowania ich genów przed degradacją. Rozpowszechniamy ciekawostki i zdjęcia różnych gatunków dzikich kotów, by pomóc im wyjść z cienia niewiedzy na światła reflektorów.

Chcemy zainteresować ludzi gatunkami, które nie są popularne i pokazać ich wyjątkowość. Nie jest nam też obce dbanie o środowisko i pomoc w zapewnianiu odpowiednich warunków życia kotom żyjącym w niewoli.

Nasze działania

Pozyskujemy i szerzymy wiedzą o zagrożonych gatunkach, które często są mało poznane pod względem trybu życia i zwyczajów.

Chcemy, by rezultatem naszej pracy było laboratorium w siedzibie Save Wild Cats Foundation i zapas materiału genetycznego dzikich kotów. Komórki będziemy pozyskiwać od wszystkich zagrożonych gatunków kotowatych występujących na całym świecie. Ponieważ jest to nadal rozwijająca się dziedzina nauki, wciąż trwają badania w tym zakresie – zwłaszcza przy pozyskiwaniu materiału od samic. Mamy zamiar mieć w tym swój udział i znacząco przyczynić się do postępu w tym zakresie. Naszym głównym celem jest prowadzenie w przyszłości jak najbardziej efektywnego rozrodu z uwzględnieniem zaawansowanych technik wspomagających m.in. zapłodnienia in vitro, czy sztucznej inseminacji. Chcemy także badać proces zapłodnienia i utrzymania ciąży u kotowatych, by zwiększyć szanse na zwiększenie populacji zagrożonych gatunków.

 

 

 

Promujemy wykorzystanie nowoczesnych technologii w imię ochrony matki Ziemi, pokazując godne podziwu inicjatywy obrońców fauny i flory z całego globu. Chcemy skutecznie inspirować ludzi do dbania o przyrodę i pokazywać zalety życia w zgodzie z naturą.

Mamy świadomość trudności w dostępie do informacji o rzadkich gatunkach kotów i ich zdjęć. Codziennie pozyskujemy więc nowe dane i tworzymy zbiór ciekawostek dla wszystkich zainteresowanych. Nie pozwolimy, by piękno i różnorodność dzikich kotów odeszły w niepamięć.

Podróżując po świecie w celu poszerzania wiedzy i pozyskując materiał badawczy, przedstawiciele Save Wild Cats Foundation będą również sukcesywnie powiększać nasz zbiór fotografii w wysokiej rozdzielczości. Zdjęcia wykorzystamy, by zainteresować jak najwięcej osób pomocą dla tych pięknych, lecz mało znanych gatunków. Doceniamy też pracę innych organizacji działających na rzecz ochrony zwierząt i natury, dlatego pomagamy zdobywaniu podpisów pod ogólnoświatowymi petycjami istotnymi dla środowiska i dzikich kotów, wykorzystując do tego wszelkie dostępne nam metody.

Szukamy organizacji i prywatnych hodowców, którzy opiekują się chociażby jednym z dwóch priorytetów fundacji: lamparcikiem marmurkowym czy kotkiem kusym. Prosimy o kontakt wszystkich, którzy mają jakiekolwiek informacje o tym, gdzie można znaleźć przedstawicieli tych gatunków, abyśmy mogli pobrać od nich materiał genetyczny. Pomożecie nam w ten sposób zlokalizować kotki, które staną się bohaterami swojego gatunku.

WSPARCIE NAUKOWE

Rozród kotowatych jest wciąż rozwijającą się dziedziną i nie na wszystko jest gotowy schemat postępowania. Wiele aspektów wymaga dalszych badań i wymiany doświadczeń ze specjalistami tej dziedziny. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Medycyny Weterynaryjnej, działającym przy Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Mamy nadzieję, że razem uda nam się przyczynić do znaczącego postępu, który umożliwi powszechne zastosowanie technik wspomaganego rozrodu, by ocalić przed wyginięciem zagrożone gatunki kotowatych.

Zamierzamy również nawiązać kontakt z placówkami z całego świata, które mają już pewne sukcesy w rozrodzie dzikich kotów. Dzięki wymianie doświadczeń, chcemy szybciej uzyskać upragnione efekty.

Szukamy też specjalistów z zakresu medycyny weterynaryjnej i biotechnologii, pasjonujących się rozrodem zwierząt, którzy będą gotowi wspomóc naszą misję i cele na miejscu. Jesteśmy na etapie ustalania kolejnych spotkań.

 

kot pustynny
Felis margarita
ocelot nadrzewny - margaj
Leopardus wiedii
lampart plamisty
Panthera pardus

jak możesz pomóc

Wesprzyj nas

Jeśli chcesz pomóc nam ocalić zagrożone gatunki kotów możesz wpłacić darowiznę. Sam ustal kwotę, którą wpłacisz w imię ochrony tych pięknych zwierząt. W ramach podziękowania za darowiznę minimum 10 zł otrzymasz od nas kod, uprawniający do pobrania jednej z setek tapet na komputer i telefon.

wesprzyj fundację