Caracal aurata

złotokot afrykański

Caracal aurata

złotokot afrykański

Wygląd

Złotokot jest średnich rozmiarów, ma krótkie zarówno łapki, jak i ogonek zakończony czarnym futerkiem. Jest mniej więcej dwa razy większy od kota domowego. Futro złotokota jest krótkie i ma kolor złoty, siwy lub rudy, który z czasem może się zmienić. Na jego ciele mogą występować kropki, ale nie muszą. Jego inna nazwa to egipski kot złocisty.

Na pyszczku złotokota można często zauważyć białe plamy, a nad oczami dwa ciemniejsze paski. Wokół oczu odznacza się biała obwódka. Na policzkach często występują malutkie, ciemne kropki. Profil egipskiego kota jest wyraźnie zaokrąglony i nadaje kotu ciekawego wyglądu.

Jego urocze, krótkie uszka są lekko zaokrąglone, szeroko rozstawione i ciemne z tyłu, a z przodu wypełnione białym futerkiem.
Przez całe ciało złotokota przebiega ciemna pręga. Co ciekawe, futro na szyi biegnie w górę, inaczej niż na reszcie ciała.

Zdarzają się osobniki melanistyczne i w rejonach występowania stanowią pięć procent wszystkich kotów. Czarny pigment przekazywany jest za pomocą wyjątkowego genu i jest bardzo rzadki.

Zachowanie

Mimo że gatunek ten znany jest od 200 lat, dopiero w 2002 roku zrobiono pierwszą fotografię żywego złotokota. Ten piękny przedstawiciel rodziny Felidae jest bardzo skryty i stroni od ludzi.

Egipski kot złocisty przemieszcza się po różnych terenach, ale upodobał sobie miejsca o gęstej roślinności, gdyż łatwiej tam o zdobycz. Jest zależny od lasów deszczowych, bambusowych i mglistych. Jest samotnikiem, więc wybiera sobie teren, którego broni.

Złotokot zazwyczaj jest aktywny nocą, o świcie i o zmierzchu. Wtedy wybiera się na polowanie. Jego ulubioną zdobyczą są niewielkie ssaki jak szczury i góralki. Czasem uda mu się też upolować małpę lub ptaka. Wielkością odpowiadają mu także kury, kozy i owce, przez co jest utrapieniem hodowców.

Nie ma dostępnych informacji na temat sezonu godowego tego gatunku. Wiadomo, że egipskie kociaki rodzą się ślepe i otwierają oczka w ciągu jednego tygodnia. Małe złotokotki rodzą się bardzo zręczne i szybko się rozwijają. Maluchy zaczynają eksplorować teren i wspinać się na drzewa około drugiego tygodnia życia.

Małe kotki egipskie zaczynają poznawać mięso już po sześciu tygodniach od urodzenia. Złocista kota egipska obserwowana w niewoli przeniosła w tym okresie gniazdo do bardziej słonecznego miejsca, by wygrzewać się w dzień blisko kryjówki. Kociaki złotokota płciowo dorastają szybko. Samce już po osiągnięciu pół roku, a samiczki bliżej pierwszych urodzin.

Zagrożony kot egipski przejawia typowo kocie zachowanie, jakie znamy z obserwacji domowych mruczków. Wygina ciało w łuk, strosząc sierść na grzbiecie i wydając groźne odgłosy. Zawija wtedy też swój krótki ogonek na kształt haka i agresywnie go prostuje, używając jak bicza.

Zagrożenia

Złotokot jest bliski zagrożeniu wyginięciem, a jego populacja wciąż spada. Wśród plemion afrykańskich egipski kot złocisty jest uznawany za magiczny, ale przysparza to kotu jedynie problemów. Części jego ciała używa się do różnych obrzędów. Wierzy się między innymi, że ich ogony przynoszą szczęście przy polowaniu na słonie.

Kot egipski jako uzależniony od lasów jest narażony na znaczne ograniczanie terenów. Smutnym faktem jest handel mięsem złotokota, jako przysmak z buszu.

Jego naturalnym konkurentem w walce o przetrwanie jest lampart. Złotokot przegrywa w boju z tym większym drapieżnikiem.

Złocisty kot egipski jest chroniony tylko na części swoich terytoriów. W miejscach jak Tanzania lub Uganda polowanie na tego małego drapieżcę jest zupełnie legalne i niekontrolowane.

Źródło zdjęcia: http://animalia.bio/african-golden-cat

Autor: Małgorzata Banaszkiewicz

kot pustynny
Felis margarita
ocelot nadrzewny - margaj
Leopardus wiedii
lampart plamisty
Panthera pardus

jak możesz pomóc

Wesprzyj nas

Jeśli chcesz pomóc nam ratować zagrożone gatunki kotów, możesz wpłacić darowiznę. Sam ustal kwotę, którą wpłacisz w imię ochrony tych pięknych zwierząt. W ramach podziękowania za darowiznę minimum 10 zł otrzymasz od nas kod, uprawniający do pobrania jednej z setek tapet na komputer i telefon.

wesprzyj fundację