Catopuma temminckii

mormi złocisty

Catopuma temminckii

mormi złocisty

Wygląd

Mormi złocisty ma piękny, żywy kolor futra, wpadający w rudawy odcień. Zdarzają się też osobniki szare lub czarne (melanistyczne). Włosy są średniej długości i przeważnie nie mają żadnego wyraźnego wzoru. Zdarzają się jednak okazy cętkowane, najczęściej w Chinach.

Bardzo widoczny i ciekawy wzór na jego czole, z pewnością przykuwa uwagę swoją wyjątkowością. U niektórych osobników rozlewa się też na klatkę piersiową.

Duże oczy mormi złocistego mają okrągłe źrenice i zielone lub żółte tęczówki. Przy ich wewnętrznym krańcu występują białe znaczenia, które jedynie lekko mogą być dłuższe niż dolna linia oka, często sięgając jednak ponad górną.

Kotki te mają duże, białe rzucające się w oczy plamki na policzkach, otoczone ciemniejszymi liniami, z których ta wyżej położona, bierze swój początek w zewnętrznym kąciku oka.

Tło białych wibrysów azjatyckich mormi stanowią naprzemienne ciemne i jasne paski ułożone poziomo. Dolna szczęka przybrana jest zawsze w białe futerko.

Zaokrąglone na końcach uszy są z tyłu czarne i mają w centralnym punkcie białą plamkę. Uważa się, że służy ona u kotowatych do komunikacji z kociętami.

Ogon złocistego mormi ma z wierzchu czarną końcówkę, która pod spodem jest biała. Kot nosi go poziomo do podłoża, zawijając końcówkę.

Łapy bardzo często mają wmieszane czarne futerko w dolnej części, które daje przydymiony efekt.

Zachowanie

Mormi lubią przebywać w lasach, zarówno tych wiecznie zielonych, jak i takich zrzucających liście. Lubią także otoczenie kamieni i traw. Zdarza się im również przebywać na plantacjach kawy i palm.

Żyją w Azji między innymi w Nepalu, w Chinach czy na Sumatrze.

Ten złocisty kot lubi buszować za dnia i o zmroku, ale tylko w samotności. Samce Mormi są bardzo agresywne w stosunku do innych przedstawicieli własnego gatunku. Samice mają pewną dozę tolerancji, gdyż muszą wychowywać młode.

Mormi to zwierzę terytorialne, oznacza swój dom zapachem i komunikuje się z innymi za pomocą szerokiego wachlarza wokalizacji. Mormi potrafią między innymi warczeć, syczeć i mruczeć.

Złociste mormi świetnie wspinają się na drzewa, ale podejrzewa się, że polują głównie z ziemi. Najczęściej zabijają duże gryzonie, ale zjadają też płazy, gady, ptaki, a nawet małe zwierzęta kopytne. Niektóre mormi nie boją się nawet gniewu wołów hodowlanych, polując na ich młode. Ze zwierząt hodowlanych lubią też drób.

Na widok człowieka uciekają, a ich skrytość przekłada się na małą wiedzę odnośnie do ich zachowania.

Mormi osiągają dojrzałość płciową w wieku dwóch lat, chociaż kotkom zdarza się dorastać szybciej w wieku około 18 miesięcy. Samice wchodzą w ruję co 39 dni i trwa ona 6 dni.

Kociaki rodzą się w ukryciu (np. pnia drzewa) i są pod opieką matki około roku. Mają futro grubsze, dłuższe i ciemniejsze niż rodzice.

Zagrożenia

Mormi złocisty mimo prawnej ochrony na większości obszaru wstępowania, jest bliski zagrożeniu wyginięciem i jego populacja spada. Większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, bo mormi złocisty jest bardzo mało znanym gatunkiem. To sprawia, że jest cenny na czarnym rynku.

Niestety, jak większość dzikich zwierząt, mormi cierpią ze względu na zmniejszającą się ilość terenów dzikich, na których mogłyby żyć. Ludzie przekształcają lasy w pola i plantacje, co przeszkadza także ofiarom kotów.

Ludzie przyczyniają się do znikania mormi również bezpośrednio, polując na nie dla futra, kości i mięsa. Ze względu na to, że mormi złociste lubią atakować zwierzęta hodowlane, są też zabijane za to w odwecie.

Mięso mormi uważane jest w niektórych kulturach za przysmak, a niektórzy tubylcy wierzą, że mięso mormi dodaje kociej witalności i siły. Palenie skóry zdjętej z mormi ma działać jak odstraszacz tygrysów.

Uważa się, że części cała mormi mają lecznicze właściwości. Medycyna naturalna nie jest sprzymierzeńcem złocistych mormi i może doprowadzić do znacznego wytrzebienia populacji, jak stało się to z tygrysami, które pierwsze szły tą ścieżką.

Autor: Małgorzata Banaszkiewicz

kot pustynny
Felis margarita
ocelot nadrzewny - margaj
Leopardus wiedii
lampart plamisty
Panthera pardus

jak możesz pomóc

Wesprzyj nas

Jeśli chcesz pomóc nam ratować zagrożone gatunki kotów, możesz wpłacić darowiznę. Sam ustal kwotę, którą wpłacisz w imię ochrony tych pięknych zwierząt. W ramach podziękowania za darowiznę minimum 10 zł otrzymasz od nas kod, uprawniający do pobrania jednej z setek tapet na komputer i telefon.

wesprzyj fundację