Catopuma badia

mormi borneański

Catopuma badia

mormi borneański

Wygląd

Mormi borneański jest wizualnie podobny do mormi złocistego, ale ma mniej widoczne wzorki na czole i jest od niego mniejszy.

Futro mormi ma kolor kasztanoworudy lub srebrzysty. Występują też osobniki melanistyczne, których futro jest prawie zupełnie czarne.

Jego głowa i uszy są zaokrąglone a ogon nadzwyczaj długi, stanowiący około 73% długości reszty ciała.

Spód ciała mormi jest kremowy, łącznie z ogonem i występują tam ciemniejsze kropki. Sierść na czubku ogona jest najjaśniejsza, ale – przekornie – ma też czarną plamkę. Na policzkach widnieją dwa jasnobrązowe paski, biegnące poziomo od nosa na tył głowy.

Tylna część uszu mormi jest zawsze delikatnie ciemniejsza niż reszta ciała.

Kot ma jasne plamki zaraz nad oczami, które łączą się ze wzorkiem z ciemniejszych pasków na czole.

Co ciekawe, z tyłu głowy mormi pojawia się literka M napisana ciemniejszym kolorem futra.

Zachowanie

Mormi borneański występuje tylko i wyłącznie na wyspie Borneo o powierzchni 743 330 km2. Oznacza to gęstość występowania kota na poziomie 0,3/100 km2.

Bardzo mało jest zdjęć tego gatunku mormi, ponadto wielu Borneańczyków nigdy nie widziało tego kota na wolności. Nie ma konkretnych informacji, czy jest to wynikiem małej populacji, czy może skrytości tych zwierząt.

Znikome obserwacje mormi wskazują na jego zależność od lasów. Niektóre zdjęcia pochodzą również z wrzosowisk, obszarów górzystych i bagien torfowiskowych.

Wszelkie zdjęcia mormi ukazują kota w pojedynkę, więc najpewniej jest to zwierzę samotnicze. Wykazuje aktywność nocą i dniem z przewagą dziennego funkcjonowania.

Mormi polują na ptaki, myszy i małpy. Możliwe, że stosują techniki naziemne i nadrzewne, ponieważ widziane były również w koronach drzew. Jeżeli kot ma taką możliwość, zje też padlinę.

Mormi jest groźny i potrafi być bardzo brutalny, mimo swoich niewielkich rozmiarów.

Zagrożenia

Jego populacja jest zagrożona wyginięciem i cały czas spada. Głównym niebezpieczeństwem dla mormi prawdopodobnie jest kurczenie się terenów leśnych. Wycinka lasów pod plantacje jest częstą praktyką na wyspie, na której mieszka.

Samo bycie bardzo rzadkim zwierzęciem jest już zagrożeniem dla mormi. Kłusownicy zdają sobie z tego sprawę i polują na nie dla futra i na handel jako zwierzę domowe.

Źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mormi_bornea%C5%84ski

 Autor: Małgorzata Banaszkiewicz

kot pustynny
Felis margarita
ocelot nadrzewny - margaj
Leopardus wiedii
lampart plamisty
Panthera pardus

jak możesz pomóc

Wesprzyj nas

Jeśli chcesz pomóc nam ratować zagrożone gatunki kotów, możesz wpłacić darowiznę. Sam ustal kwotę, którą wpłacisz w imię ochrony tych pięknych zwierząt. W ramach podziękowania za darowiznę minimum 10 zł otrzymasz od nas kod, uprawniający do pobrania jednej z setek tapet na komputer i telefon.

wesprzyj fundację