Pardofelis marmorata

lamparcik marmurkowy

Pardofelis marmorata

lamparcik marmurkowy

Mówią, że lamparcik marmurkowy to miniaturowa wersja pantery mglistej. Rzeczywiście szata tych kotów jest bardzo podobna i mają jedną miłość – drzewa. Oba gatunki uwielbiają tam przebywać i czują się najlepiej nad ziemią.

Wygląd

Lamparcik marmurkowy mieści się w granicach wielkości kota domowego. Znacznie się jednak od niego różni dzięki smukłej sylwetce i niesamowicie puchatemu ogonowi, który jest prawie tak długi, jak reszta ciała. Lamparcik używa go do okrywania się podczas odpoczynku, a chodząc, nie pozwala mu na dotykanie ziemi. Przydaje mu się również przy poruszaniu się po drzewach, bo działa jak ster.

Umaszczenie pod widocznymi cętkami może być rudawo-brązowe lub brązowo-siwe. Stwierdzono również występowanie osobników melanistycznych, czyli czarnych.

Zachowanie

Można go spotkać w azjatyckich lasach tropikalnych, bardzo ciepłych i wilgotnych. Jest to o tyle łatwiejsze, że lamparciki są aktywne głównie za dnia. Żywią się wszelkimi dostępnymi małymi zwierzątkami jak ptaki, myszy, żaby, robaki i prawdopodobnie nietoperze. Największe zwierzęta, na jakie poluje są wielkości bażantów. Nawet tak sprytne zwierzęta jak małpy są w zasięgu jego łapek, szczególnie te młode i niedoświadczone.

Lamparciki świetnie czują się w koronach drzew i potrafią schodzić po pniu głową w dół, co jest bardzo rzadką umiejętnością wśród kotów. Bardzo pomaga im w tym możliwość obrócenia tylnych łap o 180 stopni. Tylko margaj (ocelot nadrzewny) i pantera mglista potrafią powtórzyć tę sztuczkę.

Lamparciki marmurkowe są poligamiczne, co oznacza, że nie wiążą się z jednym partnerem na całe życie. To cecha występująca u większości zwierząt, gdyż zapewnia większą pulę genową. Nie stwierdzono występowania sezonu godowego u tych kotów, może on różnić się w zależności od miejsca występowania. Ciąża trwa 81 dni, a samice lamparcików są bardzo troskliwymi matkami. Kociaki otwierają oczy, gdy kończą 16 dni, po skończeniu 22 dni potrafią już chodzić. Dwa miesiące wystarczają, by ci młodzi, nadrzewni akrobaci zaczęli wspinać się po drzewach. Po początkowym żywieniu się mlekiem, kotki zaczynają przyswajać mięso w wieku 59 dni.

Zagrożenia

Lamparciki marmurkowe są uważane za najpiękniejsze małe koty i z pewnością warto zerknąć na fotografie. Ta uroda niestety jest dla nich błogosławieństwem i przekleństwem zarazem, bo myśliwi polują na nie właśnie dla ich pięknego futra.

Niestety niektóre grupy ludzi postrzegają lamparcika marmurkowego jako posiłek i polują na niego dla mięsa. Inni, hołdując tradycjom przodków, odprawiają magiczne rytuały z udziałem części ich ciała. Zabijają lamparciki, wierząc, że mają one nadprzyrodzone moce.

Populacji lamparcika jest wiele, ale są niewielkie i rozrzucone po rozległym obszarze, przez co nie mają możliwości krzyżowania się. Gęstość występowania tego zwierzaka można oszacować na poziomie 0.52/km2. Dla porównania: najbardziej zaludnione miasto – Tokio ma około 14 mln ludzi, na powierzchni 2190,93 km², co przekłada się na gęstość zaludnienia, która wynosi tam 6325 os./km2. W najmniej zaludnionym województwie w Polsce (woj. podlaskie) gęstość zaludnienia wynosi 58,8 os./km2. Gęstość zaludnienia w Moskwie: 4870 os./km².

Największym zagrożeniem dla lamparcika jest wycinanie jego ukochanych lasów pod wszelkiego rodzaju plantacje. Lamparcik marmurkowy jest określony jako bliski bycia zagrożonym wyginięciem i jego populacja spada. W Save Wild Cats Foundation wierzymy, że można jeszcze ocalić lamparcika przed degradacją genów, mimo tak porażających statystyk. Dlatego chcemy skupić się w szczególności na ochronie tego gatunku, jako jednym z dwóch priorytetów fundacji.

Szukamy organizacji i prywatnych hodowców, którzy opiekują się chociażby jednym z dwóch priorytetów fundacji: lamparcikiem marmurkowym czy kotkiem kusym. Prosimy o kontakt wszystkich, którzy mają jakiekolwiek informacje o tym, gdzie można znaleźć przedstawicieli tych gatunków, abyśmy mogli pobrać od nich materiał genetyczny. Pomożecie nam w ten sposób zlokalizować kotki, które staną się bohaterami swojego gatunku.

Żródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lamparcik_marmurkowy

Autor: Małgorzata Banaszkiewicz

kot pustynny
Felis margarita
ocelot nadrzewny - margaj
Leopardus wiedii
lampart plamisty
Panthera pardus

jak możesz pomóc

Wesprzyj nas

Jeśli chcesz pomóc nam ratować zagrożone gatunki kotów, możesz wpłacić darowiznę. Sam ustal kwotę, którą wpłacisz w imię ochrony tych pięknych zwierząt. W ramach podziękowania za darowiznę minimum 10 zł otrzymasz od nas kod, uprawniający do pobrania jednej z setek tapet na komputer i telefon.

wesprzyj fundację