Felis bieti

kot tybetański

Felis bieti

kot tybetański

Zwany też kotem trawiastym przez kolor futra bardzo zbliżony do koloru wypalonej trawy. To ubarwienie pojawia się w ciepłych miesiącach, a zimą szarzeje.

Wygląd

To mały kot, mający rude paski na całym ciele pokrytym dość puszystym futrem. Każdy włosek ma kilka kolorów takich jak siwy, szary, rudy, brązowy czy żółty.

Futro kota trawiastego zimą robi się grubsze, a traci na gęstości podczas ciepłych letnich miesięcy.

Długie wibrysy kota skierowane ma w dół, co idealnie wpasowuje się w stereotypowe chińskie wąsy.

Szpiczaste uszy kota tybetańskiego zakończone są charakterystycznymi krótkimi, rudymi frędzelkami. Są one delikatnym przedłużeniem każdego ucha.

Malutki nosek kontrastuje z okazałym, puszystym ogonem, który ma czarne pierścienie i końcówkę w tym samym kolorze. Przypomina przez to innego drapieżnego ssaka, żyjącego na innym kontynencie – szopa.

Kot tybetański jest masywnie zbudowany, jak na swój rozmiar, ale ma wąskie, krótkie łapki. Ta cechy również są widoczne u wspomnianego amerykańskiego drapieżnika z rodziny szopowatych, co potęguje wizualne podobieństwo.

Zachowanie

Te koty żyją wyłącznie w Tybecie na terenach górskich. Przebywają w ostrych warunkach klimatycznych od suchych, gorących i wietrznych po bardzo chłodne.

Funkcjonują na trawiastych sawannach, łąkach wysokogórskich i w zaroślach. Unikają terenów o słabej roślinności, ale nie tolerują też leśnego otoczenia.

Podejrzewa się, że kot tybetański to samotnik, aktywny głównie nocą. Zaobserwowano jednak, że w okresie godowym może dzielić dom z osobnikiem płci przeciwnej.

Za dnia kot trawiasty odpoczywa w norach wykopanych w ziemi skierowanych ku południu. Czasem korzysta też z legowisk innych zwierząt.

Okres godowy tych kotów przypada na początek roku, od stycznia do marca. Małe tybetańskie kotki rodzą się w norach na zboczach gór. Po mniej więcej ośmiu miesiącach są gotowe, by rozpocząć samotne życie niezależnego, chińskiego kota.

Frędzelkowe uszy okazują się bardzo sprawnym narzędziem do polowania. Koty tybetańskie wykorzystują swój słuch to śledzenia kretów, kopiących pod ziemią tunele. Dzięki sprawnym łapkom wykopują niczego nieświadome ryjówkokształtne ssaki na światło dzienne i kończą ich żywot. Polują także na szczekuszki, norniki i ptaki. Kotom tybetańskim nie są też obce padlinożerne zachowania.

Niespotykanie dla tak małych kotów, nie znaleziono dowodów na mieszanie się genów kota tybetańskiego z domowym.

Zagrożenia

Populacja kota tybetańskiego spada i kot ten jest zagrożony wyginięciem. Często ginie, gdy zje zatrutą padlinę. Tubylcy, walcząc z populacjami ofiar kota trawiastego, znacznie ograniczają jego zasoby dostępnego pożywienia. Czasem też zostawiają zatrute mięso blisko nor kota specjalnie, by wrócić po jego ciało.

Z futra tybetańskiego kota wyrabia się tradycyjne czapki i ubrania. Dlatego też często jest zabijany na handel.

Naturalne niebezpieczeństwa grożą tylko młodym kotom tybetańskim, które mogą być zabite przez wilki czy niedźwiedzie. Dorosłe osobniki nie stanowią zagrożenia dla innych drapieżników i nie są przez nie atakowane.

Źródło zdjęcia: https://www.worldatlas.com/articles/the-ten-species-of-small-wild-cats-found-in-asia.html

Autor: Małgorzata Banaszkiewicz

kot pustynny
Felis margarita
ocelot nadrzewny - margaj
Leopardus wiedii
lampart plamisty
Panthera pardus

jak możesz pomóc

Wesprzyj nas

Jeśli chcesz pomóc nam ratować zagrożone gatunki kotów, możesz wpłacić darowiznę. Sam ustal kwotę, którą wpłacisz w imię ochrony tych pięknych zwierząt. W ramach podziękowania za darowiznę minimum 10 zł otrzymasz od nas kod, uprawniający do pobrania jednej z setek tapet na komputer i telefon.

wesprzyj fundację