Encyklopedia kotów

Klasyfikacja kotowatych składa się z 2 podrodzin, 13 rodzajów,
40 gatunków i wielu podgatunków.

Wielkie Koty

Panthera

Pantera

Panthera pardus

lampart plamisty

Gatunek drapieżny (Carnivora) należący do podrodziny wielkich kotów (Pantherinae), najlepiej przystosowany do różnorodnych warunków środowiska, ważący od 17 kg (podgatunek arabski) do 90 kg (podgatunek perski).

Poznaj Gatunek

Panthera tigris

tygrys azjatycki

Największy ze współczesnych pięciu gatunków dzikich kotów z rodzaju Panthera, ważący do 325 kg (podgatunek syberyjski), jeden z największych drapieżników lądowych.

Poznaj Gatunek

Panthera uncia

irbis śnieżny

Uzdolniony drapieżnik (Carnivora) z podrodziny wielkich kotów (Pantherinae) ważący do 55 kg (w niektórych przypadkach nawet 70 kg!), zamieszkujący tereny górskie, do którego należy rekord długości skoku w dal.

Poznaj Gatunek

Panthera onca

jaguar amerykański

Należy do podrodziny wielkich kotów drapieżnych (Pantherinae) i może ważyć do 148 kg (w Pantanalu nawet do 160kg!), największy kot Ameryk, obdarzony największą bezwzględną siłą szczęk z całej rodziny kotowatych (Felidae).

Poznaj Gatunek

Panthera leo

lew afrykański

Największy drapieżnik (Carnivora) Afryki ważący do 272 kg, jedyny kot (Felidae) żyjący w stadzie, dzielony na dwa podgatunki.

Poznaj Gatunek

Neofelis

Neofelis nebulosa

pantera mglista

Drapieżnik z podrodziny wielkich kotów (Pantherinae) ważący od 11 kg (samice) do 25 kg (samce), przodek wszystkich innych wielkich kotowatych, posiadacz proporcjonalnie największych kłów ze wszystkich kotów (Felidae) poza rodzajem Neofelis.

Poznaj Gatunek

Małe Koty

Leptailurus serval

serwal sawannowy

Kot o najlepszym słuchu ze wszystkich gatunków kotowatych (Felidae), skaczący najwyżej ze wszystkich. Afrykański drapieżnik o wadze do 18 kg.

Poznaj Gatunek

Prionailurus viverrinus

kotek cętkowany – taraj

Wygląd Taraj ma szeroką głowę i kontrastująco wąski pyszczek. Jest brązowy lub szary w czarne kropki, a na jego czole widnieją czarne paski. Ma małe oczy i uszy, a dość szeroki, różowy nosek. Oczy mają odcienie żółci i zieleni oraz okrągłe źrenice. Budowę ma muskularną, która idzie w parze z krótkimi łapkami, na których widoczne…

Poznaj Gatunek

Caracal aurata

złotokot afrykański

Zależny od lasu mały afrykański kot (Felinae) o wadze do 16 kg, zmieniający kolor ze srebrno-szarego na złotawo-rudy.

Poznaj Gatunek

Catopuma temminckii

mormi złocisty

Kot średniej wielkości z wyjątkowymi znaczeniami na pysku, ważący maksymalnie 16 kg, wydający dźwięk opisywany jako bulgotanie.

Poznaj Gatunek

Prionailurus rubiginosus

kotek rudy

Najmniejszy gatunek kota (Felinae) nieprzekraczający wagi 2 kg, bardzo szybki i poruszający się po drzewach z dużą łatwością.

Poznaj Gatunek

Felis margarita

kot pustynny

Jedyny przedstawiciel rodziny kotowatych (Felidae) żyjący wyłącznie na pustyni, niewymagający dostępu do wody, o wyglądzie wiecznego kociaka i wadze nieprzekraczającej 3,5 kg.

Poznaj Gatunek

Felis lybica

Kot nubijski

Uzależniony od populacji robaków, mieszający się z gatunkiem domowym, ważący maksymalnie 8 kg.

Poznaj Gatunek

Leopardus geoffroyi

ocelot argentyński

Jeden z niewielu dzikich kotów, którego populacja jest stabilna, należący do małych kotów (Felinae) o maksymalnej masie 6 kg, spędzający czas na ziemi, w wodzie i na drzewach.

Poznaj Gatunek

Leopardus wiedii

margaj

Najlepszy nadrzewny akrobata z całej rodziny kotów (Felidae), stosujący mimikrę dźwiękową do polowania, mały kot (Felinae) ważący do 9 kg.

Poznaj Gatunek

Felis silvestris

żbik europejski

Jeden z dwóch gatunków dzikich kotów (Felidae) występujących w Polsce, mały kot (Felinae) o wadze 3-8 kg, często krzyżujący się z dachowcami.

Poznaj Gatunek

Felis bieti

kot tybetański

Jedyny kot żyjący wyłącznie w Chinach, należący do małych kotowatych (Felinae) o wadze nieprzekraczającej 9 kg.

Poznaj Gatunek

Otocolobus manul

Manul stepowy

Posiadacz najmiększego futerka wśród wszystkich kotów (Felidae), o charakterystycznym pysku, wielkości dachowca i wadze nieprzekraczającej 5 kg.

Poznaj Gatunek

Leopardus jacobita

ocelot andyjski

Przedstawiciel podrodziny małych kotów (Felinae) nieprzekraczający wagi 5,5 kg, przystosowany do życia w górach, odkryty stosunkowo niedawno.

Poznaj Gatunek

Puma concolor

puma płowa

Najsławniejszy kot Ameryki, należący do małych kotów (Felinae), mimo że samce mogą ważyć nawet do 120 kg.

Poznaj Gatunek

Felis nigripes

kot czarnołapy

Najmniejszy kot Afryki ważący 1-2,5 kg, najskuteczniejszy drapieżnik pośród wszystkich kotów (Felidae), niezależny od dostępu do wody.

Poznaj Gatunek

Prionailurus planiceps

kotek kusy

Bardzo rzadko spotykany kot prowadzący półwodny tryb życia, wielkości małego kota domowego (Felinae) o wadze około 2 kg, mający w połowie owocową dietę.

Poznaj Gatunek

Pardofelis marmorata

lamparcik marmurkowy

Mały kot (Felinae) do wagi 5 kg o wyjątkowo długim ogonie, prowadzący głównie nadrzewny tryb życia. Spotykany wyłącznie w lasach tropikalnych.

Poznaj Gatunek

Acinonyx jubatus

gepard

Najszybsze zwierzę lądowe świata, jedyny przedstawiciel rodzaju Acinonyx o wyjątkowej budowie ciała i wadze do 65 kg.

Poznaj Gatunek

Puma yagouaroundi

jaguarundi amerykański

Mały kot (Felinae) nieprzekraczający wagi 9 kg o różnorodnym zabarwieniu futra i proporcjami ciała charakterystycznymi dla łasicy.

Poznaj Gatunek

Caracal caracal

karakal stepowy

Kot średniej wielkości do 16 kg o charakterystycznych długich frędzlach na uszach, występujący w Afryce i Azji, często trzymany jako zwierzę domowe.

Poznaj Gatunek

Felis catus

kot domowy

Oswojony przedstawiciel kotowatych (Felidae), niezależny towarzysz człowieka lub żyjący w niekontrolowanych koloniach, najczęściej waży 5 kg (rasa kotek singapurski – 1,5 kg, rasa Maine Coon – do 15kg).

Poznaj Gatunek
kot pustynny
Felis margarita
ocelot nadrzewny - margaj
Leopardus wiedii
lampart plamisty
Panthera pardus

jak możesz pomóc

Wesprzyj nas

Jeśli chcesz pomóc nam ratować zagrożone gatunki kotów, możesz wpłacić darowiznę. Sam ustal kwotę, którą wpłacisz w imię ochrony tych pięknych zwierząt. W ramach podziękowania za darowiznę minimum 10 zł otrzymasz od nas kod, uprawniający do pobrania jednej z setek tapet na komputer i telefon.

wesprzyj fundację